Schizofrenia katatoniczna

Schizofrenia katatoniczna
Psychologia 

Jedną z odmian schizofrenii jest schizofrenia katatoniczna. W jej przypadku można zaobserwować zaburzenia i nieprawidłowości w motoryce oraz w aktywności ruchowej. U chorego występują naprzemienne stany znieruchomienia bądź nadmiernej aktywności ruchowej. Stany te pojawiają się gwałtownie, praktycznie bez wcześniejszych objawów. Osoby w stanie pobudzenia są bardzo niespokojne. Charakteryzuje je nadmierna wytrzymałość oraz energia.

Wszelkie próby uspokojenia zazwyczaj nie dają żadnych rezultatów. Pomagają jedynie środki uspokajające. Przeciwieństwem stanów pobudzenia jest niemalże całkowite znieruchomienie chorego. Osoby cierpiące na katatonię mogą godzinami przebywać w jednej pozycji, która często jest dla nich niewygodna. Niekiedy bliskie osoby próbują zmienić pozycję ciała chorego, jednak wówczas na nowo nieruchomieje w nowej pozycji. Niektórzy chorzy doświadczają w tym stanie pewnych urojeń i halucynacji.

W przypadku tej formy schizofrenii leczenie jest bardzo efektywne. Ponadto objawy zazwyczaj mijają dość szybko. W niektórych przypadkach chorzy wymagać jednak będą stałej opieki, a czasem nawet i hospitalizacji. Zdarza się, że w okresach pobudzenia, chorzy są bardzo agresywni dla otoczenia. Niekiedy odmawiają przyjmowania pokarmów. Leczenie polega na stosowaniu odpowiednich preparatów farmakologicznych.

Konieczna jest także opieka psychiatryczna. W niektórych przypadkach chory wymaga całodobowej opieki ze strony najbliższej rodziny bądź przyjaciół.

www.archiwum.malopolska.pl